The Casambi Wireless IP65 ZHAGA 18 PIR Sensor utilizes PIR motion detection and daylight harvesting to provide autonomous sensor-based control. It works seamlessly with 0-10V dim-to-off drivers and is suitable for outdoor applications.
The sensor is designed with a ZHAGA Book 18 socket for easy integration into compatible fixtures.
| Power Supply | 12-24VDC |
|---|---|
| Current Consumption | <20mA |
| Dimming Control | 0-10V |
| Status Indicators | Red (motion detection) |
| Transceiver Frequency | 2.4GHz ISM band |
| Radio Range | 164 feet (50m) in open field |
| Radio Certification | FCC/IC, CE |
| Occupancy Sensing Type | PIR sensor |
| Lux Detection Range | 0-1000 Lux |
| Mounting Height | Up to 14m, recommended height: 6-12m |
| Detection Angle | 360°(ceiling) |
| Detection Range | Up to 16 meters @ 12m installation height |
| Operating Temperature Range | -20°C to 40℃ |
| Operating Humidity | 0-95% (non condensing) |
| Safety Certification | cULus Listed, CE |