The Casambi Wireless IP65 ZHAGA 18 PIR Sensor features PIR motion detection and daylight harvesting, providing an efficient solution for autonomous sensor-based control. It works seamlessly with DALI drivers or luminaires, enabling broadcast control for lighting systems.
Designed for outdoor applications, this sensor is compatible with the ZHAGA Book 18 socket, offering reliable performance in various environments.
| Power Supply | 12-24VDC |
|---|---|
| Power Consumption | Max. 30mA |
| Control | DALI-2 |
| Marking Terminals | V+,DA-, DA+ |
| Status Indicators | Red (motion detection) |
| Transceiver Frequency | 2.4GHz ISM band |
| Radio Range | 164 feet (50m) in open field |
| Radio Certification | FCC/IC,CE |
| Features | DALI broadcast, Individual/group addressing, Scene control Autonomous sensor-based control, Scheduler control |
| Occupancy Sensing Type | PIR sensor |
| Lux Detection Range | 0-1000 Lux |
| Mounting Height | Up to 17m, recommended height: 12-15m |
| Detection Angle/Range | 360° (ceiling)/18m(diameter) |
| Operating Temperature Range | -20℃ to 40℃ |
| Operating Humidity | 0-95% (non condensing) |
| Safety Certification | cULus Listed, CE |