The Casambi Wireless Fixture Mounted DALI Controller is compatible with DALI-2 D4i drivers or non-D4i drivers, providing broadcast control. It is designed for fixture mount installation and is suitable for indoor applications.
| Dimensions / Weight | See Dimensions / 12.3g (without locknut)/ 21.3g (with locknut) |
|---|---|
| Mounting (Luminaire Hole) | 25mm |
| Material/ Color | ABS/White |
| Connectors/Wire Gauge | 2 pin connectors / 24-18 AWG (0.2-0.75 mm2) |
| Strip Length | 0.28-0.35 in. / 7-9 mm |
| Power Supply | DALI Bus |
| Current Consumption | <20mA |
| Dimming Control | DALI |
| DALI Control Mode | Broadcast |
| Transceiver Frequency | 2.4GHz ISM band |
| Radio Range | 164 feet (50m) in open field |
| Radio Certification | FCC/IC,CE |
| Features | DALI broadcast, Individual/group addressing, Scene control Scheduler control |
| Operating Temperature Range | 32°F to 104°F / 0°C to 40°C (indoor use only) |
| Operating Humidity | 0-95% (non condensing) |
| Safety Certification | cULus Listed, CE |