The Casambi Wireless DALI-2 Ceiling Mounted PIR Sensor is designed for motion detection and daylight harvesting, offering autonomous sensor-based control. It works with DALI drivers or luminaires, utilizing broadcast control for seamless integration.
This sensor is suitable for indoor applications and is powered through the DALI bus, making it an efficient and flexible solution for various lighting environments.
| Operating voltage | Powered by DALI BUS |
|---|---|
| Output | DALI BUS |
| Dimension | φ90*52mm |
| Material | Flame-retarant/ABS |
| Protection Class | Class II |
| EMC standard(EMC) | EN55015,EN61000,EN61547 |
| Safety standard(LVD) | EN60669-1, EN60669-2-1, AS/NZS60669-1/-2-1 |
| RED | En300328,EN301489-1/-17 |
| Certification | ENEC, CE,EMC, RED,RCM |
| Transceiver Frequency | 2.4GHz ISM band |
| Radio Range | 164 feet (50m) in open field |
| Radio Certification | FCC/IC,CE |
| Features | DALI broadcast, Individual/group addressing, Scene control Autonomous sensor-based control, Scheduler control |
| Movement detection | Max. 8m @3m height |
| Installation | Max. 6m |
| Terminal block/Wire size | 0.5mm² – 1.5mm² solid or stranded |
| Wire strip length | 6-7mm |
| Operating Temperature Range | Ta:-20°C to+50°C |
| IP rating | IP44 (Front-face) |