The Casambi Wireless Ceiling Mounted PIR Sensor features PIR motion detection and daylight harvesting capabilities. It works with 0-10V dim-to-off LED drivers, offering autonomous sensor-based control for efficient energy management.
Designed for indoor applications, this sensor provides reliable automation and control.
| Dimensions / Weight | See Dimensions |
|---|---|
| Cutting Hole | 70-73mm |
| Material/ Color | ABS / White |
| Wire Gauge | 26-16 AWG (0.2-1.3 mm2) |
| Strip Length | 0.28-0.35 in. / 7-9 mm |
| Input Voltage | 12/24 VDC |
| Current Consumption | <30mA (when dimming method = sink) |
| Dimming Control | Analog (0-10V) |
| Dimming Output | 4mA (sink) / 20mA (source) |
| Status Indicators | Red (motion detection) |
| Transceiver Frequency | 2.4GHz ISM band |
| Radio Range | 164 feet (50m) in open field |
| Radio Certification | FCC/IC, CE |
| Features | Continuous dimming , Individual/group addressing, Scene control, Task tuning (0-100%) Autonomous sensor-based control, Scheduler control |
| Occupancy Sensing Type | PIR sensor |
| Lux Detection Range | 0-1000 Lux |
| Mounting Height | Recommended height: 8ft (2.5m) |
| Detection Angle | 130° |
| Detection Range | Up to 5 meters @ 2.5m installation height |
| Operating Temperature Range | 32°F to 104°F / 0°C to 40°C (indoor use only) |
| Operating Humidity | 0-95% (non condensing) |
| Safety Certification | cULus Listed, CE |