Product Description. The fixture-Integrated converter combines 0-10V dimming and Casambi radio technology into a small package that fits into various luminaires.
When used with 0-10V dim-to-off LED drivers, it enables any lighting manufacturer to deliver wirelessly-controllable fixtures with minimal engineering effort. The luminaires just need to be connected to mains power.
. Casambi Technology Explained
The Casambi technology provides a mesh network where all the intelligence of the system is replicated in every node and, in such a way, creates a system with no single point of failure. In this kind of fully distributed architecture, any unit can go offline and catch up from others when they return back online.
| Dimensions / Weight | See Dimensions / 12.3g (without locknut) / 21.3g (with locknut) |
|---|---|
| Mounting (Luminaire Hole) | 1/2″ trade size knockout (22.2-22.3mm) |
| Material / Color | ABS / White |
| Connectors / Wire Gauge | 3 pin connectors / 24-18 AWG (0.2-0.75 mm2) |
| Strip Length | 0.28-0.35 in. / 7-9 mm |
| Input Voltage | 12/24 VDC |
| Current Consumption | < 30mA (when dimming method = sink) |
| Dimming Control | Analog (0-10V) |
| Dimming Output | 4mA (sink) / 20mA (source) |
| Transceiver Frequency | 2.4GHz ISM band |
| Radio Range | 269 feet (82m) in open field |
| Radio Certification | FCC/IC, CE |
| Operating Temperature Range | 32℉ to 104℉ / 0℃ to 40℃ (indoor use only) |
| Operating Humidity | 0-95% (non condensing) |
| Safety Certification | cULus Listed, CE |