The Casambi Dimmer Wallstation with 0-10V output provides seamless control of lighting through the Casambi network. Powered by 100-277VAC, it features a built-in 20mA signal output and offers customizable button functions via the Casambi app to control individual luminaires, groups, scenes, or entire networks. Designed to fit in a standard wall box, it utilizes a mesh network to extend control range, with a typical indoor range of over 50 meters line of sight. Compatible with Casambi’s BLE drivers, controllers, and sensors, it supports global 2.4 GHz operation and is UL listed with IP20 waterproof rating, ensuring reliable performance for years.
| Protocol | Casambi |
|---|---|
| Power Supply | 100-277VAC |
| Qutput | 0-10V Signal(20mA) |
| Transmission Frequency | 2.4GHz |
| Transmission Range(Open Field) | Min.30m |
| Protection Type | IP 20 |
| Dimming Range | 0.1%-100% |
| Dimensions | 54.7×105.5×39.8mm |