The Casambi CCT remote is a battery-powered, low power consumption device designed to control Casambi CCT lighting products. It operates on a 2.4 GHz global frequency and is part of a mesh network, offering a typical range of over 50 meters in indoor environments. Fully configurable and controllable via the Casambi app, this remote is compatible with all universal Casambi devices, providing seamless integration and easy operation.
| Protocol | Casambi |
|---|---|
| Operation Voltage | 3VDC (CR2025) |
| Transmission Frequency | 2.4GHz |
| Transmission Range (free field) | 30m |
| Protection Type | IP20 |
| Dimming Range | 0.1%-100% |
| Dimension | 136.3×38.9×10.7mm |
| Protection Grade | IP20 |