The ceiling mounted sensor combines presence sensing, daylight harvesting, DALI dimming and Casambi radio technology. The sensor can work with DALI LED drivers or luminaires, the luminaires just need to be connected to mains power. The result is increased occupant comfort and significant energy savings that meet the most demanding building energy codes. The sensor is suitable for low bay applications which need sensor based automation.
| Operating voltage | 100-277VAC 50/60Hz |
|---|---|
| Standby power | <0.5W |
| Relay | Max. 10A, 100-277V, For general use/resistive load |
| Dimension | φ111.3*70.4mm |
| Material | Flame-retarant/ABS |
| Protection Class | ClassII |
| EMC standard(EMC) | EN55015, EN61000, EN61547 |
| Safety standard(LVD) | EN60669-1, EN60669-2-1, AS/NZS60669-1/-2-1 |
| RED | En300328, EN301489-1/-17 |
| Certification | ENEC, CE, RED, UL |
| Transceiver Frequency | 2.4GHz ISM band |
| Radio Range | 164 feet (50m) in open field |
| Radio Certification | FCC/IC, CE |
| Features | DALI broadcast, Scene control Autonomous sensor-based control, Scheduler control |
| Movement detection | Max. 10-12m @3m height |
| Installation | 2-6m, max. 6m |
| Terminal block/Wire size | AC Line: 18AWG, Signal Line: 22AWG |
| Wire strip length | 10mm |
| Operating Temperature Range | Ta: -10℃ to +50℃ |
| IP rating | IP20 |