The Casambi BLE to DALI Ceiling Mounted AC PIR Sensor with 10A Relay features PIR motion detection and daylight harvesting capabilities. It works seamlessly with DALI drivers or luminaires, offering broadcast control and autonomous sensor-based control for efficient operation.
This sensor is designed for indoor applications, ensuring effective energy management and automation.
| Operating voltage | 220~240VAC 50/60Hz |
|---|---|
| Standby power | <0.5W |
| Relay | Max. 10A, 400W LED |
| Dimension | φ90*52mm |
| Material | Flame-retarant/ABS |
| Protection Class | Class II |
| EMC standard(EMC) | EN55015, EN61000, EN61547 |
| Safety standard(LVD) | EN60669-1, EN60669-2-1, AS/NZS60669-1/-2-1 |
| RED | En300328, EN301489-1/-17 |
| Certification | ENEC, CE, EMC, RED, RCM |
| Transceiver Frequency | 2.4GHz ISM band |
| Radio Range | 164 feet (50m) in open field |
| Radio Certification | FCC/IC,CE |
| Features | DALI broadcast, Individual/group addressing, Scene control Autonomous sensor-based control, Scheduler control |
| Movement detection | Max. 8m @3m height |
| Installation | Max. 5m |
| Terminal block/Wire size | 0.5mm² – 1.5mm² solid or stranded |
| Wire strip length | 6-7mm |
| Operating Temperature Range | Ta: -20°C to +50°C |
| IP rating | IP44 (Front-face), IP44(with surface mount kit) |