The ceiling-mounted sensor SR-SV9030D-PIR-D is a PIR Bluetooth-to-DALI sensor powered by DALI Bus, with a 10A relay output. It receives Bluetooth mesh signal input and provides DALI output signal. The sensor combines occupancy sensing, daylight harvesting, DALI dimming, and Silvair Bluetooth into one device. It utilizes a Bluetooth® Low Energy (BLE) mesh network. Commissioning can be performed through the SILVAIR mobile app or desktop site.
| Operating voltage | Powered by DALI BUS |
|---|---|
| Output | DALI BUS |
| EMC standard (EMC) | EN55015, EN61000, EN61547 |
| Safety standard (LVD) | EN60669-1, EN60669-2-1 AS/NZS60669-1/-2-1 |
| RED | EN300328, EN301489-1/-17 |
| Certication | ENEC, CE , EMC, RED, RCM |
| Movement detection | Max.10m @ 3m height |
| Installation | Max.6m |
| Operation temperature | Ta: -20℃~ +50℃ |
| IP rating | IP44(Front-face) |
| Dimension | φ90*52mm(without surface kit) |
| Material | Flame-retardant/ABS |
| Protection Class | Class II |
| Terminal block/Wire size | 0.5mm – 1.5mm solid or stranded |
| Wire strip length | 6-7mm |