The BLE to DALI Ceiling Mounted AC PIR Sensor with 10A Relay utilizes a mesh network that enables a much longer control distance by transmitting received signals to neighboring devices. It supports kinetic energy switches and EnOcean switches, including EWSSB and EWSDB.
In typical indoor environments, the wireless communication range is between 20m to 25m, with actual range depending on field installation. The sensor is equipped with an on-board antenna for enhanced connectivity.
| Operating voltage | 220~240VAC, 50/60Hz |
|---|---|
| Stand-by power | <0.5W |
| Relay | Max.10A, 2000WLED |
| EMC standard (EMC) | EN55015, EN61000, EN61547 |
| Safety standard (LVD) | EN60669-1, EN60669-2-1 AS/NZS60669-1/-2-1 |
| RED | EN300328,EN301489-1/-17 |
| Certication | ENEC, CE, EMC, RED, RCM |
| Movement detection | Max.10m@3m height |
| Installation | Max.6m |
| Operation temperature | Ta: -20℃ ~ +50℃ |
| IP rating | IP44 Front-face IP44(With surface mount kit) |
| Dimension | p90*52mm (without surface kit) |
| Material | Flame-retardant/ABS |
| Protection Class | Class II |
| Terminal block/Wire size | 0.5mm²-1.5mm² solid or stranded |
| Wire strip length | 6-7mm |