The ceiling-mounted sensor SR-SV9030B-PIR-HBV is a high-bay (HB) Bluetooth-to-0-10V sensor powered by 100-277VAC, with a 5A relay output. It receives Bluetooth mesh signal input and provides a 0-10V analog output signal. The 0-10V dimming output has a maximum 20mA current output, which can connect to a minimum of 10PCS 0-10V drivers. The sensor combines occupancy sensing, daylight harvesting, 0-10V dimming, and Silvair Bluetooth into one device. It utilizes a Bluetooth® Low Energy (BLE) mesh network. Commissioning can be performed through the SILVAIR mobile app or desktop site.
| Operating voltage | 100-277VAC 50/60Hz |
|---|---|
| Stand-by power | <0.5W |
| Relay | Resistive : Max.10A @ 250VAC/277VAC Inductive: TV-8 120VAC |
| EMC standard (EMC) | EN55015, EN61000, EN61547 |
| Safety standard (LVD) | EN60669-1, EN60669-2-1 AS/NZS60669-1/-2-1 |
| RED | EN300328, EN301489-1/-17 |
| Certication | ENEC, CE , RED,UL |
| Movement detection | Max.φ26m @ 12m height |
| Installation | Max.12m |
| Operationtemperature | Ta: -10°C ~ +50°C |
| IP rating | IP20 |
| Dimension | See below |
| Material | Flame-retardant/ABS |
| Protection Class | Class II |
| Terminal block/Wire size | AC Line: 18 AWG Signal Line: 22 AWG |
| Wire strip length | 10mm |