The Bluetooth to 0-10V Sensor Controller utilizes a mesh network to extend control distance by transmitting signals to neighboring devices. All devices on the 0-10V line can be controlled via a mobile application, and it supports our kinetic energy switches as well as EnOcean switches EWSSB and EWSDB. This controller features autonomous sensor-based control with sensitivity adjustment and employs the mesh network to minimize false triggers. It includes a magnetic reset option activated by touching the reset icon for five seconds and has an on-board antenna for enhanced connectivity.
| Input & Output Characteristics | |
|---|---|
| Operating voltage | 100-277VAC 50/60Hz |
| Stand-by power | <0.5W |
| Relay | Resistive:Max. 10A@120-277VAC Capacitive: Max. 8A@120-277VAC Inductive:Max.7A@120-277VAC |
| Safety &EMC | |
| EMC standard(EMC) | EN55015,EN61000,EN61547 |
| Safety standard (LVD) | EN60669-1,EN60669-2-1 AS/NZS60669-1/-2-1 |
| RED | EN300328,EN301489-1/-17 |
| Certication | ENEC,CE,RED,UL |
| Sensing | |
| Movement detection | Max.φ10-12m @ 3m height |
| Installation | 2-6m, Max.6m |
| Environment Parameters | |
| Operation temperature | Ta:-10℃~+50℃ |
| IPrating | IP20 |
| Mechanical Data | |
| Dimension | See below |
| Material | Flame-retardant/ABS |
| Protection Class | Class ll |
| Connectors | |
| Terminal block/Wire size | AC Line: 18 AWG Signal Line:22 AWG 10mm |
| Wire strip length | AC Line: 18 AWG Signal Line:22 AWG 10mm |