The Battery Powered Scene Control Zigbee GP Switch is a wireless transmitter designed to work with a wide range of Zigbee-compatible systems, using a CR2430 battery to power its built-in transmitter, which sends radio signals for remote control of connected devices.
| Switch Type | Scene control |
|---|---|
| Transmission Range | 10-30m (typical) |
| Radio Frequency | 2.4GHz (Zigbee channels 11-26) |
| Power Supply | 3V(1xCR2430 battery) |
| Buttons | 4 |
| Dimensions | 80.5×80.5×14.7mm / 86x86x14mm |
| Operating Temperature | -25℃ ~ +45℃ |
| Working Humidity | 10% ~ 95% RH non-condensing |
| Waterproof Grade | IP20 |
| Warranty | 5 years |