Product Description. The battery powered Zigbee GP switch is a wireless transmitter that communicates with a wide variety of Zigbee compatible systems.
The switch uses a CR2430 battery that powers a built-in transmitter. This transmitter sends wireless radio signals that are used to remotely control a compatible system.
This switch is compatible with Zigbee Green Power (included in Zigbee 3.0). Besides, it contains a button lithium battery that shall be stored and disposed properly.
| Switch Type | DIM control |
|---|---|
| Transmission Range | 10-30m (typical) |
| Radio Frequency | 2.4GHz (Zigbee channels 11-26) |
| Power Supply | 3V(1xCR2430 battery) |
| Buttons | 4 |
| Dimensions | 44.9×106.2×19.2mm |
| Operating Temperature | -25℃ ~ +45℃ |
| Working Humidity | 10% ~ 95% RH non-condensing |
| Waterproof Grade | IP20 |
| Warranty | 5 years |