The 7 in 1 Casambi LED Controller works seamlessly with the Casambi network, allowing you to control the ON/OFF, light intensity, color temperature, and RGB color of connected LED lights. It can be operated via the Casambi App or Casambi wall switches, providing easy commissioning and control.
Utilizing Casambi Bluetooth technology with a 2.4GHz radio frequency, it offers a radio range of up to 164 feet (50m) in open space, with the actual range depending on the installation environment. The controller is also compatible with existing push switches, which can be configured through the Casambi App to manage elements, luminaires, groups, or scenes.
| Input Voltage | 12-48VDC |
|---|---|
| Output Current | Max. 8A/CH@12V/24V Max. 6A/CH@36V Max. 4A/CH@48V |
| Output Power | Max. 96W/CH@12V Max. 192W/CH@24V Max. 216W/CH@36V Max. 192W/CH@48V |
| Connector Current Rating | Max. 20A |
| Wire Size | 0.05-3.3mm2 (12-30AWG) |
| Remarks | Constant voltage |
| Size(LxWxH) | 170x59x29mm |
| Ambient Temperature | -20℃ ~ +50℃ |
| Max. Casing Temperature | 75℃ |