SR-2400BRC is a DALI broadcast module for DT6 and DT8 DALI system, which can be used to expand DALI circuit. This module receives DT6 and DT8 commands from DALI main circuit as a control gear with a single address, and forwards received DALI commands to all control gears connected to its DALI OUT. All control gears connected to DALI OUT will be controlled by the forwarded broadcast DALI commands. All control gears connected to DALI OUT will be controlled via the DALI address of the module. It is designed with DALI power supply output (150mA) to power max. 64 control gears. No DALI addressing required for the control gears connected to DALI OUT. The broadcast module greatly reduces time and cost of commissioning and simplifies maintenance. Multiple modules can be connected to DALI main circuit to establish multiple DALI sub-circuits to extend the number of DALI control gears in the DALI main circuit drastically.
| Power supply | 100V-240V AC, 50/60Hz |
|---|---|
| Max. input supply current | 20mA @ 230VAC full load |
| Max. current consumption DALI IN | < 2mA |
| Number of DALI address | 1 |
| Max. DALI supply current DALI OUT | 150mA |
| Number of DALI channel DALI OUT | 1 |
| Input/output | DALI/DALI |
| DALI device type | DT6/xY/RGBWA/Tc set by DIP switches |
| Wire cross section | 2 0.5 …2.5 mm |
| Connection terminal type | Spring terminal connector |
| Release of wire | Push button |
| Mounting | Remote ceiling |
| Dimension | 170x59x29mm |
| Operating environment temperature | -20℃ to +50℃ |
| Max. casing temperature | 75℃ |
| Humidity | 10%-95% RH, non-condensing |
| Storage temperature | -40℃ to +85℃ |
| Protection class | II |
| Waterproof grade | IP20 |