Product Description. With Bluetooth signal input and DALI signal output, this 4-in-1 Bluetooth to DALI Controller can be controlled through both RF remote and smart App, and no gateway is required.
It can be easily and quickly pair to the Smart App by scanning QR code. By virtue of mesh network, this controller has much longer control distance, and transmits received signal to neighbor devices.
It can control some DALI device types, such as DT6 and DT8, and the last type includes Tc, XY coordinates and RGBW. Moreover, this device enables to select different DALI device types to control: RGBCCT(RGBWA), RGBW(RGBW), RGB(XY coordinate), CCT(Tc), DIM, ON/OFF using the smart APP, enables to select Group control or Address control to DALI line by rotary switch, enables to control 1 DALI Group of devices or 1 DALI Address on DALI line, enables to control all devices on DALI line via broadcast, and enables to select any DALI Group (0-15) or DALI Address (00-63) to control by rotary switches.
| Input signal | Bluetooth |
|---|---|
| Radio frequency | 2.4GHz |
| Output | DALI signal |
| Power Supply | 12-24VDC |
| DALI Current Consumption | <4mA |
| Operating temperature | 0-40℃ |
| Relative humidity | 8% to 80% |
| Dimensions(LxWxH) | 45.5x45x20.3mm |