This 4-Key DALI Wall Switch Touch Panel is a DALI-2 control device with 4 touch buttons according to IEC62386-101, IEC62386-103, IEC62386-301 and IEC62386-332. This device is suitable for integration and in combination with DALI-2 compliant central control units. It is multimaster capable, and its multiple modules allow it to be installed on the DALI- line. Moreover, this panel is powered by DALI bus, and no extra power supply is required. It can also be configured via DALI-2 compliant central controller USB interface, and is compatible with universal 55mm frames.
| DALI Interface | |
|---|---|
| Input Type | DALI |
| Marking | DA, DA |
| Input Voltage Range | 12VDC-22.5VDC (accordingIEC62368-101) |
| Typ. Current Consumption DALI (at 16.5V) | 2mA |
| Max. Current Consumption DALI (Inrush Current at 22.5V) | 10mA |
| Number of Addresses for DALI Control Gear | DALI |
| Number of Addresses for DALI Control Devices | 4 programmable touch buttons |
| Number of Feedback LED | 4 programmable LEDs |
| General Data | |
| Dimensions (L x W x H) | 86×86×21.4mm |
| Mounting | Wall Mounting or on Conduit Box |
| Max. casing temperature Tc | 75℃ |
| Expected Life Time @Tc | 50,00OH |
| Protection Class | II in Intended Use |
| Protection Degree Housing | IP20 |
| Protection Degree Terminals | IP20 |
| Function | Configurable |
| Start-up Time | <150ms |
| Terminals | |
| Connector Type | Push-In |
| Wire Size Solid Core | 0.2-1.3 mm2 (AWG26-AWG16) |
| Wire Size Fine Core | 0.2-1.3 mm2 (AWG26-AWG16) |
| Wire Size Using Wire End Ferrule | 0.25-1.0 mm2 |
| Stripping Length | 9-10mm/0.35-0.39 inch |
| Release Connector | Push Button |
| Environment Conditions | |
| Storing Temperature | -20°C~+50°C |
| Working Ambient Temperature | -20°C~+50°C |
| Relative Humidity | 8%-80% |
| Standards | |
| DALI | IEC62386-101:2014 IEC62386-103:2014 IEC62386-301 IEC62386-332 |
| EMC | EN 61547 EN 50015 / IEC CISPR15 |
| Safety | EN 61347-2-11 EN 61347-1 |
| Markings | DALI-2, CE |