The 2.4GHz Mesh Motion Sensor is designed for indoor applications and utilizes a 2.4GHz mesh network for seamless communication. Featuring PIR motion detection and daylight harvesting, it works with 0-10V dim-to-off LED drivers for efficient lighting control. The sensor provides autonomous sensor-based control and can be operated through a smartphone app or 2.4GHz mesh remote controls. It is intended for ceiling recessed installation.
| Dimensions / Weight | See dimensions |
|---|---|
| Cutting Hole | 70-73mm |
| Material / Color | ABS / White |
| Wire Gauge | 26-16 AWG (0.2-1.3 mm2) |
| Strip Length | 0.28-0.35 in. / 7-9 mm |
| Radio Frequency | 2.4 GHz |
| Wireless Protocol | 2.4GHz RF Mesh |
| Wireless Range | 100 feet (30m) Line of Sight FCC/IC, CE |
| Radio Certification | 100 feet (30m) Line of Sight FCC/IC, CE |
| Occupancy Sensing Type | PIR sensor |
| Detection Sensitivity | 0-15, 0 is 100% the max. sensitivity, 15 is the min. sensitivity |
| Lux Detection Range | 0-1000 Lux |
| Mounting Height | Recommended height: 8ft (2.5m) |
| Detection Angle | 130° |
| Operating Temperature Range | 32℉ to 104℉ / 0℃ to 40℃ (indoor use only) |
| Operating Humidity | 0-95% (non condensing) cULus Listed, CE |
| Safety Certification | 0-95% (non condensing) cULus Listed, CE |
| Input Voltage Current Consumption | 12/24 VDC |
| Input Voltage Current Consumption | < 30mA (when dimming method = sink) |
| Dimming Control | Analog (0-10V) 4mA (sink) / 20mA (source) |
| Dimming Output | Analog (0-10V) 4mA (sink) / 20mA (source) |
| Status Indicators | Red (motion detection) |