The 2.4G Mesh DIM Wall Mounted Controller features a touch-sensitive glass interface available in white and black, designed to be compatible with all universal series 2.4G Mesh receivers. Operating at a 2.4GHz radio frequency, it allows for control of single-color lighting across three zones or areas.
| Operation Frequency | 2.4GHz |
|---|---|
| Transmission Range (free field) | 30m |
| Power Supply | 100-240V AC |
| Operating temperature | 0-40℃ |
| Relative humidity | 8% to 80% |
| Dimming Range | 0.1%-100% |
| Dimensions | 120x75x29.1mm |
| Protection Type | IP20 |