The Zigbee GP switch is a wireless transmitter that communicates with compatible Zigbee hub. The switch uses battery free, energy-harvesting technology. Every time the switch is pressed, a micro-generator produces a small electrical current that powers a built-in transmitter.
This transmitter sends wireless radio signals that are used to remotely control the compatible Zigbee system. The switch can be configured through Zigbee App after added to the Zigbee hub.
This switch has four buttons to trigger different actions of designated devices or zones with 3 events: short press, double click, long press. Action of each event and controlled object of each button can be configured through Zigbee App.
| Tipo de interruptor | Configurable GP Switch |
|---|---|
| Alcance de la transmisión | 10-30 m (típico) |
| Radiofrecuencia | 2,4 GHz |
| Fuente de alimentación | Autogenerado cuando se pulsa el interruptor. |
| Botones | 4 |
| Dimensiones | 86x86x14.4mm |
| Temperatura de funcionamiento | -20℃~+45℃ |
| Humedad de trabajo | 10%~ 95% RH non-condensing |
| Grado de impermeabilidad | IP20 |
| Garantía | 5 años |

