The Light-Powered DIM Zigbee GP Switch is a wireless transmitter that operates without batteries, using a built-in solar panel to generate and store energy from natural or artificial light sources to power its internal Zigbee transmitter.
It communicates with a wide range of compatible Zigbee systems, sending wireless signals to enable remote control of connected devices.
| Tipo de interruptor | DIM Control |
|---|---|
| Alcance de la transmisión | 10-30 m (típico) |
| Radiofrecuencia | 2,4 GHz |
| Fuente de alimentación | Alimentado por luz (cualquier fuente de luz natural/artificial) |
| Botones | 4 |
| Dimensiones | 80 x 80 x 10,3 mm |
| Temperatura de funcionamiento | -25℃ ~ +45℃ |
| Humedad de trabajo | 10% ~ 95% HR sin condensación |
| Grado de impermeabilidad | IP20 |
| Garantía | 5 años |

