The Casambi Wireless Microwave Sensor + Light Sensor + 0-10V Dimming with ZHAGA Socket combines motion detection and light sensing capabilities, while also measuring the illuminance level.
Featuring the standard Zhaga Book 18 interface socket, the sensor fits easily into various luminaires without the need for tools. This sensor provides increased occupant comfort and significant energy savings, meeting demanding building energy codes.
Its IP65 rating allows it to be used in outdoor luminaires.
| Dimensiones | Cabezal del sensor: D50 mm*H35 mm, Receptáculo: D30 mm |
|---|---|
| Montaje | M 20×1,5 rosca |
| Thread length | 18.5 mm |
| Recipiente | D30 mm |
| Dimensiones de la junta | D36,5 mm |
| Cables | AWM1015, 20AWG, 6″(120 mm) |
| Frecuencia del transceptor | Banda ISM de 2,4 GHz |
| Alcance de la radio | 82 m en campo abierto |
| Certificación de radio | FCC/IC, CE |
| Detección de movimiento | Sensor de microondas |
| Microondas de alta frecuencia | Banda ISM de 5,8 GHz ±75 MHz |
| Rango de detección Lux | 0-1000 Lux |
| Altura de montaje | 2.5m |
| Ángulo/Rango de detección | 360° (ceiling)/ 10m(Diameter) |
| Temperatura de funcionamiento | -40℉ to 104℉ / -40℃ to 70℃ |
| Humedad de funcionamiento | 0-95% (sin condensación) |
| Certificación de seguridad | Certificación cULus, CE |

