The Casambi Wireless DALI-2 Ceiling Mounted PIR Sensor is designed for motion detection and daylight harvesting, offering autonomous sensor-based control. It works with DALI drivers or luminaires, utilizing broadcast control for seamless integration.
This sensor is suitable for indoor applications and is powered through the DALI bus, making it an efficient and flexible solution for various lighting environments.
| Tensión de funcionamiento | Con tecnología DALI BUS |
|---|---|
| Salida | BUS DALI |
| Dimensión | φ90*52mm |
| Material | Flame-retarant/ABS |
| Clase de protección | Clase II |
| Norma EMC (CEM) | EN55015,EN61000,EN61547 |
| Safety standard(LVD) | EN60669-1, EN60669-2-1, AS/NZS60669-1/-2-1 |
| ROJO | En300328,EN301489-1/-17 |
| Certification | ENEC, CE,EMC, RED,RCM |
| Frecuencia del transceptor | Banda ISM de 2,4 GHz |
| Alcance de la radio | 50 metros (164 pies) en campo abierto |
| Certificación de radio | FCC/IC,CE |
| Características | Transmisión DALI, direccionamiento individual/grupal, control de escenas Control autónomo basado en sensores, control programable |
| Detección de movimiento | Max. 8m @3m height |
| Instalación | Max. 6m |
| Bloque de terminales/Tamaño del cable | 0.5mm² – 1.5mm² solid or stranded |
| Longitud del cable pelado | 6-7 mm |
| Temperatura de funcionamiento | Ta:-20°C to+50°C |
| Clasificación IP | IP44 (Front-face) |

