The ceiling mounted sensor combines presence sensing, daylight harvesting, DALI dimming and Casambi radio technology. The sensor can work with DALI LED drivers or luminaires, the luminaires just need to be connected to mains power. The result is increased occupant comfort and significant energy savings that meet the most demanding building energy codes. The sensor is suitable for low bay applications which need sensor based automation.
| Tensión de funcionamiento | 100-277 VCA 50/60 Hz |
|---|---|
| Standby power | <0.5W |
| Relé | Max. 10A, 100-277V, For general use/resistive load |
| Dimensión | φ111.3*70.4mm |
| Material | Flame-retarant/ABS |
| Clase de protección | ClassII |
| Norma EMC (CEM) | EN 55015, EN 61000, EN 61547 |
| Safety standard(LVD) | EN60669-1, EN60669-2-1, AS/NZS60669-1/-2-1 |
| ROJO | En300328, EN301489-1/-17 |
| Certification | ENEC, CE, RED, UL |
| Frecuencia del transceptor | Banda ISM de 2,4 GHz |
| Alcance de la radio | 50 metros (164 pies) en campo abierto |
| Certificación de radio | FCC/IC, CE |
| Características | DALI broadcast, Scene control Autonomous sensor-based control, Scheduler control |
| Detección de movimiento | Max. 10-12m @3m height |
| Instalación | 2-6m, max. 6m |
| Bloque de terminales/Tamaño del cable | AC Line: 18AWG, Signal Line: 22AWG |
| Longitud del cable pelado | 10 mm |
| Temperatura de funcionamiento | Ta: -10℃ to +50℃ |
| Clasificación IP | IP20 |

