The battery powered Zigbee GP switch is a wireless transmitter that communicates with a wide variety of Zigbee compatible systems. The switch uses a CR2430 battery that powers a built-in transmitter. This transmitter sends wireless radio signals that are used to remotely control a compatible system. This switch is compatible with Zigbee Green Power (included in Zigbee 3.0). And the warranty of this product is 5 years. Besides, this device contains a button lithium battery that shall be stored and disposed properly.
| Tipo de interruptor | Control DIM |
|---|---|
| Alcance de la transmisión | 10-30 m (típico) |
| Radiofrecuencia | 2,4 GHz (canales Zigbee 11-26) |
| Fuente de alimentación | Autogenerado cuando se pulsa el interruptor. |
| Botones | 4 |
| Dimensiones | 80,5×80,5×14,7 mm / 86x86x14 mm |
| Temperatura de funcionamiento | -25℃ ~ +45℃ |
| Humedad de trabajo | 10% ~ 95% HR sin condensación |
| Grado de impermeabilidad | IP20 |
| Garantía | 5 años |

