The Battery Powered Configurable Zigbee GP Switch is a wireless transmitter powered by a CR2430 battery that communicates with a compatible Zigbee hub to remotely control connected devices. Once added to the hub, it can be configured through the Zigbee app, with four buttons supporting short press, double click, and long press events. Each event and its corresponding action or target device can be customized through the app, allowing flexible control within the Zigbee system.
| Tipo de interruptor | Interruptor GP Zigbee configurable |
|---|---|
| Alcance de la transmisión | 10-30 m (típico) |
| Radiofrecuencia | 2,4 GHz |
| Fuente de alimentación | 3V(1xCR2430 batería) |
| Botones | 4 |
| Dimensiones | 80,5×80,5×14,7 mm / 86x86x14 mm |
| Temperatura de funcionamiento | -20℃ ~ +45℃ |
| Humedad de trabajo | 10% ~ 95% HR sin condensación |
| Grado de impermeabilidad | IP20 |
| Garantía | 5 años |

