The 4 in 1 Universal Zigbee LED Controller is a Zigbee 3.0-based device that supports four selectable modes—DIM, CCT, RGBW, and RGB+CCT—configured via a dial switch, enabling control of on/off, brightness, color temperature, and RGB color of connected LED lights. It supports direct pairing with compatible Zigbee remotes via Touchlink, allows self-forming Zigbee networks without a coordinator, and offers find and bind mode for remote binding. The controller is compatible with universal Zigbee gateways, remotes, and supports up to 20 Zigbee Green Power switches.
| Tensión de entrada | 12-48VDC |
|---|---|
| Corriente de salida | Máx. 8 A/canal a 12 V/24 V Máx. 6 A/canal a 36 V Máx. 4 A/canal a 48 V |
| Potencia de salida | Máx. 96 W/canal a 12 V Máx. 192 W/canal a 24 V Máx. 216 W/canal a 36 V Máx. 192 W/canal a 48 V |
| Intensidad nominal del conector | Máx. 20 A |
| Tamaño del cable | 0,05-3,3 mm² (12-30 AWG) |
| Observaciones | Tensión constante |
| Tamaño (LxAxA) | 170x59x29mm |
| Temperatura ambiente | -20℃ +50℃ |
| Máx. Temperatura de la carcasa | 75℃ |

