The 2.4G Mesh DIM Remote Control with Magnetic Bracket allows you to control up to 3 zones of receivers and 4 scenes with ease. Pairing the remote with 2.4G mesh receivers is simple, requiring just a push of the buttons, and the mesh network ensures an extended control range, with receivers able to relay signals to each other. Each remote can manage multiple receivers, and each receiver can be paired with up to 8 remotes. The receiver’s status is quickly synchronized with the smart app, and the transmission range between neighboring devices can reach up to 30 meters. With 2.4G low power consumption technology, the remote offers long battery life, and the magnetic bracket makes it easy to fasten and remove the remote as needed.
| Protocolo | Malla 2.4G |
|---|---|
| Voltaje de funcionamiento | 3 V CC (CR2032) |
| Frecuencia de transmisión | 2,4 GHz |
| Alcance de transmisión (campo libre) | 30m |
| Tipo de protección | IP20 |
| Gama de regulación | 0.1%-100% |
| Dimensión | 150 × 38,6 × 12 mm |
| Grado de protección | IP20 |

